Opublikowano

Spotkanie literackie o kresach.

Stowarzyszenie Głogowska Edukacja Kresowa organizatorem spotkania literackiego o kresach.

6 lutego b.r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej miało miejsce ko

lejne spotkanie ze znanym człowiekiem na temat historii kresów. Tym razem gościem był Stanisław Srokowski znany pisarz, poeta, prozaik, dramaturg, krytyk literacki. Autor wielu powieści i opowiadań. Zbiór jego opowiadań był kanwą filmu Wojciecha Smarzowskiego „Wołyń”

Spotkanie cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem członków stowarzyszenia i zaproszonych gości (ponad 100 osób)w tym wielu Radnych miejskich i powiatowych, studenci z PWSZ z prof. Sławomira Lisewską, ekipa TV Master i inne media głogowskie.

Po zakończeniu spotkania autor książek o kresach podpisywał czytelnikom książki z własnoręczną dedykacją.

7 lutego b.r. podobne spotkanie, tym razem z młodzieżą odbyło się w II LO.

Borecki Kazimierz

Członek GEK

Opublikowano

Głogowianie pomagają Rodakom na wschodzie


1200 wolontariuszy wyruszy na Ukrainę, by porządkować stare i zapomniane polskie cmentarze. Druhowie z OSP w Serbach dostarczyli dary Rodakom na wschodzie. 

W Sycowie woj. dolnośląskie odbył się XV Jubileuszowy Ogólnopolski Koncert Charytatywny dla Rodaków na Wschodzie. Jak co roku zainaugurowana została również akcja „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”. W uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele Stowarzyszenia Głogowska Edukacja Kresowa, Jerzy Akielaszek, Kazimierz Borecki, Jan Stelmaszczyk, Piotr Paliszkiewicz i  druhowie z Jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Serbach na czele z dowódcą jednostki Andrzejem Czyczykiem, którzy zawieźli dary rodakom na kresach.

Koncert Charytatywny jest niezwykle szczytną ideą, gdyż dochód ze zbiórki prowadzonej w trakcie występów artystycznych, zostanie przekazany potrzebującym Polakom z Kresów – mówi Kazimierz Borecki.

Na scenie podczas XV Jubileuszowego Ogólnopolskiego Koncertu Charytatywnego dla Rodaków na Wschodzie zaprezentowali się: Państwowy Ludowy Zespół Pieśni i Tańca „Mazowsze” Białe Skrzydła (Mołodoczno, Białoruś), Aksamitki (Bar, Ukraina) oraz Rezonans (Ukraina)

Zainaugurowano również IX edycję akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” – mówi Kazimierz Borecki. – Już w lipcu ponad 1200 wolontariuszy wyruszy na Ukrainę, by porządkować stare i zapomniane polskie cmentarze.

Stowarzyszenie GEK wraz ze strażakami OSP i uczniami szkół ponadpodstawowych ma w planie dołączyć się w bieżącym roku po raz pierwszy do akcji prowadzonej przez TVP Nasz Wschód.  Od 2010 roku w ramach akcji wolontariuszom udało się uratować już ponad 100 000 mogił swoich przodków.

Zdjęcie: Stowarzyszenie GEK