Opublikowano

Marcowe spotkanie

W dniu 29 marca 2017 r. w Sali Rajców Ratusza Miejskiego w Głogowie odbyło się zebranie założycielskie Stowarzyszenia Głogowska Edukacja Kresowa. W spotkaniu uczestniczyło 20 osób oraz zaproszeni goście. Swoją obecnością zaszczycili nas Redaktor TVP Pani Grażyna Orłowska Sondej oraz V-ce Prezes Fundacji Studio Wschód Pan Jan Matkowski. Wśród zebranych przeważały osoby posiadające korzenie kresowe, a wielu z uczestników na tych ziemiach się urodziło. Każda z osób biorących udział w spotkaniu miała okazję przedstawić historię swojej rodziny i jej związki z Kresami. Następnie omówiono plan działalności Stowarzyszenia na najbliższe miesiące, a w kolejnych punktach programu został przedstawiony uczestnikom oraz zatwierdzony przez nich Statut  i wybrano jego władze.

Opublikowano Dodaj komentarz

Serby

Dobry wieczór.

W imieniu Stowarzyszenia”Głogowska Edukacja Kresowa” uprzejmie informuję, ze w dniu 12 kwietnia wyjechała ekipa wolontariuszy druchów strażaków z OSP Serby. Udają się do  miejscowości Jampol na Podolu. Będą wykonywać prace porządkowe na drugim najstarszym cmentarzu na Podolu. Jadąc  ze sobą zabrali i znicze i prezenty przekazane przez mieszkańców powiatu głogowskiego. Uczestniczyć będa w spotkaniach z naszymi rodakami oraz w mszy w niedzielę w kościele ktory w październiku 2017 był konsekrowany. Kierownikiem ekipy jest druch Andrzej Czyczyk. Wolontariusze zostali pożegnani przez członków Stowarzyszenia Jerzy Akielaszek, Piotr Paliszkiewicz, Jan Stelmaszczyk oraz Panią Wójt Joanne Gniewosz.

Z powrotu również prześlemy informację.

Pozdrawiam

Opublikowano

Lwowska fala

Lwowska Fala, audycja, która ocala od zapomnienia kresową tradycję i kulturę, lwowski humor i piosenkę, ale także prawdę o losach Polaków, tragicznie splecionych z wojną i okupacją na Ziemiach Wschodnich Rzeczypospolitej.

W audycji:

  • Stanowisko MSZ RP wobec antypolskich incydentów na Ukrainie.
  • Lwowska Fala w gościnie u Głogowskiej Edukacji Kresowej.
  • Wiosna we Lwowie z Wiechciem Machnikiem.
  • Ludobójstwo w Wielki Piątek w Janowej Dolinie.
  • Prof. St. S. Nicieja o tajnym biskupie ze Złoczowa.

Do posłuchania u Nas

 

Jak i na stronie Radia Katowice : Wiosna we Lwowie