Opublikowano

Świąteczne życzenia z Zbaraża.

Bardzo dziękujemy wszystkim naszym przyjaciołom w Głogowie za wsparcie i za prezenty.
Z okazji zbliżających Świąt Bożego Narodzenia i Nowego 2019 Roku mam przyjemność złożyć w imieniu Polskiego Towarzystwa Kulturalno-Oświatowego „Zbaraż” i własnym najserdeczniejsze życzenia zdrowia, pokoju, pomyślności, sukcesów oraz Błogosławieństwa Bożego i opieki Matki Bożej.

Piotr Bajdecki
Prezes
Polskie Towarzystwo Kulturalno-Oświatowe „Zbaraż”

 

Opublikowano

PRZEDŚWIĄTECZNA WIZYTA W ZBARAŻU

W ramach podróży sentymentalnych na Kresy Wschodnie w dniach 15-18 grudnia nasz kolega Piotr Paliszkiewicz udał się  wraz uczniami bolesławieckich szkół i Barbarą Smoleńską, szefową Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich do Zbaraża. Pierwszego dnia w niedzielę, podczas mszy świętej w odbudowywanym kościele powitała ich miejscowa ludność, której po nabożeństwie przekazano życzenia, kartki świąteczne, a po wyjściu z kościoła wręczono im ponad 100 paczek z produktami spożywczymi i chemią gospodarczą. Po mszy kolega Piotra skorzystał z okazji i odwiedził z życzeniami, opłatkiem oraz upominkami swoich krewnych, którzy mieszkają w oddalonych o 60 km. od Zbaraża Małym Chodaczkowie i Romanówce. W poniedziałek delegacja powitana została w siedzibie Urzędu przez zastępcę mera miasta Zbaraża. Na spotkaniu tym wymieniono poglądy, co do dalszej współpracy między partnerskimi miastami Zbarażem i Bolesławcem, a władze Zbaraża zadeklarowały nawiązanie współpracy również z Głogowem. Podczas odwiedzin  w szkole nr 3 zostali bardzo serdecznie przywitani przez jej Dyrekcję oraz uczniów. Przekazano wszystkim uczniom kartki świąteczne i czekolady oraz zebrane przez młodzież szkolną z Głogowa przybory szkolne oraz książki. W auli, młodzież z kilku szkół Zbaraża zaprezentowała program słowno-muzycznym, w którym znalazły się również piosenki w języku polskim. W godzinach popołudniowych delegacja odwiedziła uczniów w szkole w Siniawie i przekazała im również życzenia oraz upominki zebrane przez młodzież szkolną z Głogowa. Miłym akcentem na pożegnanie z nimi było zaśpiewanie wspólnie  kolęd w języku polskim i ukraińskim. Kolejnego dnia delegacja odwiedziła szkoły nr 1 i 2 w Zbarażu i przekazała na ręce Dyrekcji Szkół życzenia świąteczne i zestawy przyborów szkolnych oraz książki.  Miłym zaskoczeniem była informacja, że uczniowie uczą się od siódmej klasy przez 2 godziny tygodniowo języka polskiego. Wyjazd był również okazją odwiedzenia przez jego uczestników zamku w Zbarażu, a przed pomnikiem Adama Mickiewicza do oddania czci i hołdu pokoleniom Polaków zamieszkującym kiedyś oraz obecnie te ziemie, a w szczególności tym którzy dbali i wciąż dbają o utrzymanie na nich polskości.                       

     

Opublikowano

PYTAMY, BY NIE BŁĄDZIĆ.

Zbliża się koniec roku, na którego podsumowanie zapewne przejdzie czas. Jednak już najwyższa pora na zaplanowanie działań na rok przyszły. Dlatego zwracamy się do wszystkich mieszkańców , którym tematyka Kresów jest bliska sercu, o zgłaszanie propozycji do planu działalności stowarzyszenia w zakresie spotkań, wykładów, prezentacji  i innych działań edukacyjnych. Oczekujemy również na ewentualne podanie nazwisk wykładowców, których chcielibyście Państwo gościć w Naszym Mieście. Z uwagą i wdzięcznością przyjmiemy wszelkie propozycje, które postaramy się w miarę możliwości zrealizować.

Propozycje prosimy kierować na adres poczty Stowarzyszenia GEK:

stowarzyszenie.gek@gmail.com

Dziękujemy.

Opublikowano

PRZEDŚWIĄTECZNE SPOTKANIE ZA NAMI

W dniu 13 grudnia 2018 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej, prof. Włodzimierz Osadczy na spotkaniu z mieszkańcami Głogowa wygłosił wykład, którego tematem był dramat Kresów. Omówił historię Kresów ich podłoże cywilizacyjno-kulturalne, dramat rzezi powtarzających się w ciągu wieków na tych terenach. Zwrócił uwagę na rolę kościoła na kształtowanie się przyjaznych  relacji miedzy narodami, a także na wypaczenia, które zaogniały wrogość i agresję między zamieszkującymi Kresy narodami. Jako świetlany przykład próby pojednania między narodem polskim i ukraińskim został podany  Bł. Bp Grzegorz Chomyszyn, męczennik zamordowany przez Ukraińców w grudniu 1945 roku w więzieniu w Kijowie oraz jego dzieło „Dwa Królestwa”. Spotkanie zakończyło się dyskusją uczestników, a konkluzją było stwierdzenie, że Polska powinna robić wszystko by naprawić błędy ostatnich dziesięcioleci, polegających na wyrzeczeniu się pamięci o Polakach pomordowanych przez ukraińskich nacjonalistów.

W dniu 14 grudnia 2018 r prof. Włodzimierz Osadczy spotkał się z uczniami SP. 11, której przedstawił historię Lwowa oraz znaczenie miasta w dziele odzyskania przez Polskę niepodległości.

Następne spotkanie odbyło się w I LO na którym została omówiona  rola Kresów w dziejach Polski, a w szczególności  historia odrodzenia państwa polskiego w roku 1918 r.

Zapraszamy do  galerii na relację fotograficzną  spotkań oraz do działu mulimedia na relację w TV Master

Opublikowano

GEK na opłatku u „Drużyny Strzelców” w Chojnowie

 W dniu 8 grudnia o godzinie 19.:00 w siedzibie Chojnowskiej Drużyny Strzeleckiej im. 19 Pułku Piechoty Odsieczy Lwowa, która mieści się w budynku Liceum PZS w Chojnowie, odbyło się spotkanie adwentowo-opłatkowe, na które otrzymaliśmy zaproszenie. Spotkanie rozpoczął modlitwą kapelan Drużyny Strzelców ks. ppor. ZS Łukasz Swierniak, który przewodniczył wspólnej modlitwie, a następnie pobłogosławił  dary.  Całe spotkanie przebiegło w bardzo miłej atmosferze. Mówiono, jakie działania zrealizowano w roku 2018 i planach,  min. wyjazdu w lipcu 2019 w ramach Akcji Mogiłę Pradziada Ocal od Zapomnienia, a którego celem będzie porządkowanie cmentarza w Brzeżanach. Komendant por. ZS ,Czesław Dul zapoznał gości z historią drużyny oraz z miejscem, w którym odbywają się spotkania. Gospodarze ugościli zaproszonych dwunastoma potrawami, które przygotowali rodzice „Strzelców” min. barszczem, uszkami, pierogami, kutią oraz rybą. Ponadto podano przepyszne ciasta, a wszyscy uczestnicy otrzymali od Mikołaja prezenty.

W Strzeleckim adwentowo-opłatkowym spotkaniu uczestniczyli zaproszeni goście w tym min.

Przedstawiciele Zarządu Powiatu Legnickiego p. Anna Rozmus i wiceprzewodniczący Rady Powiatu p. Paweł Grabek.

Wójt Gminy Chojnów p. Andrzej Pyrz.

Dyrektor Powiatowego Zespołu Szkół w Chojnowie p. Mariusz Kowalczyk.

23 Śląski Pułk Artylerii z Bolesławca reprezentował starszy chorąży Robert Pawłowski.

Rodzice Strzelców.

Przyjaciel Zdzisław Turzyński.

Nasze Stowarzyszenie reprezentowali koledzy –  Jerzy Akielaszek, Piotr Paliszkiewicz,  Jan Stelmaszczyk, oraz Zdzisław Lewandowski – fotograf.

Opublikowano

75-lecie Rzezi Wołyńskiej. Nie można o tym nigdy zapomnieć/

Czy pamiętasz, Panie Boże…

Czy pamiętasz, Panie Boże,Nad Wołyniem łunę krwawąI ten krzyk z płonącej chatyMordowanych przez sąsiadów?Chyba byłeś w tamtej porzeGdzieś po innej stronie świata,Bo byś pewnie się zasmucił i przystanął i zapłakał…Czy słyszałeś modłę, Panie,Oczy ojca czy pamiętasz,Gdy hańbili córkę jegoBanderowcy jak zwierzęta…On na drzwiach ukrzyżowanyBłagał "Zmiłuj się nad nami!"Zlitowali się oprawcy,Skłuli oczy bagnetami…Czy widziałeś, Ojcze Święty,Patrząc z góry przez firmament,Dzieci śliczne jak aniołki, Na sztachety powbijane…Kto je teraz poprowadziNa spotkanie z Tobą Boże?One przecież takie małe,Zbłądzą same w tych przestworzach…Czy spamiętasz, Panie Świata,Męczenników, tych z Wołynia,Umierali z myślą o Tej, która nigdy nie zaginie.Polska o nich zapomniała, rozpłynęła się w oddali,Czasem drżąca ręka starca świeczkę jeszcze tu zapali.Porastają chwastem zgliszcza, groby toną w bujnej trawie,Jutro już nie będzie komu świeczki za Nich tu postawić.

Opublikowany przez Polska Moja Ojczyzna Sobota, 20 stycznia 2018

Czy pamiętasz, Panie Boże,
Nad Wołyniem łunę krwawą
I ten krzyk z płonącej chaty
Mordowanych przez sąsiadów?
Chyba byłeś w tamtej porze
Gdzieś po innej stronie świata,
Bo byś pewnie się zasmucił i przystanął i zapłakał…

Czy słyszałeś modłę, Panie,
Oczy ojca czy pamiętasz,
Gdy hańbili córkę jego
Banderowcy jak zwierzęta…
On na drzwiach ukrzyżowany
Błagał „Zmiłuj się nad nami!”
Zlitowali się oprawcy,
Skłuli oczy bagnetami…

Czy widziałeś, Ojcze Święty,
Patrząc z góry przez firmament,
Dzieci śliczne jak aniołki,
Na sztachety powbijane…
Kto je teraz poprowadzi
Na spotkanie z Tobą Boże?
One przecież takie małe,
Zbłądzą same w tych przestworzach…

Czy spamiętasz, Panie Świata,
Męczenników, tych z Wołynia,
Umierali z myślą o Tej,
która nigdy nie zaginie.
Polska o nich zapomniała,
rozpłynęła się w oddali,
Czasem drżąca ręka starca
świeczkę jeszcze tu zapali.
Porastają chwastem zgliszcza,
groby toną w bujnej trawie,
Jutro już nie będzie komu
świeczki za Nich tu postawić.

Autor : Lech Makowiecki
Wołyń 1943

Opublikowano

BĄDŹCIE Z NAMI PRZED ŚWIĘTAMI

Stowarzyszenie „Głogowska Edukacja Kresowa” organizuje i zaprasza na kolejny wykład. Tym razem będziemy mieli zaszczyt gościć w Głogowie jako prelegenta,

dr hab. Włodzimierza Osadczego prof. Katolickiego Uniwersytetu Lubeskiego Jana Pawła II, historyka pracującego w Instytucie Historii Kościoła i Patrologii KUL, dyrektora Ośrodka Badań Wschodnioeuropejskich – Centrum Ucrainicum KUL.

Temat wykładu:

Zbrodnia Wołyńska, a relacje Polsko-Ukraińskie: przeszłość, teraźniejszość i wymiar etyczny.

Abp A. Szeptycki, a bp G. Chomyszyn wobec Polski i Polaków.

Wykład odbędzie się w dniu 13.12.2018 roku o godzinie 18.00 w MBP przy ul. Jedności Robotniczej 15.

Wstęp wolny – Zapraszamy

Ponadto naszego gościa będą mogli wysłuchać w dniu 14 grudnia 2018 r.:

1. Uczniowie w I LO im. B. Krzywoustego.

Temat wykładu – „Kresy w dziejach odzyskania niepodległości przez Polskę”.

2. Uczniowie gimnazjum w SP Nr 11 im. Polskich Olimpijczyków.

Temat wykładu – „Lwów – miasto zawsze wierne. 100 lat odsieczy Lwowa i Kresów Wschodnich”.