Opublikowano

„LWÓW NA SŁODKO ” –  OPOWIEŚĆ O LWOWSKICH CUKIERNIACH I CUKIERNIKACH

Stowarzyszenie „Głogowska Edukacja Kresowa” zaprasza na spotkanie z autorką książki „Lwów na słodko i … półwytrawnie”.

Anna Kozłowska-Ryś opowie mało znane i często zupełnie zapomniane historie z życia lwowskich cukierni i cukierników od przełomu XVIII/XIX w. po 1939 r.

Dowiemy się o działalności nieznanych dotąd szerzej szwajcarskich cukierników z początku XIX w. we Lwowie, pierwszych „fabrykach” czekolady, tajnikach lwowskich pierników i tłuczeńców, nakazach i zakazach obowiązujących dawniej w produkcji słodyczy, słodowych cukierkach i karmelkowych wierszykach oraz cudach wyczarowywanych z cukru, marcepanu i czekolady przez lwowskich mistrzów cukiernictwa. Nie zabraknie też ciekawostek z życia legendarnej cukierni Ludwika Zalewskiego – symbolu przedwojennego Lwowa. Zaglądniemy również m.in. do cukierni rodziców poety Leopolda Staffa i cukierni znanej pisarki Gabrieli Zapolskiej.

Lwów był prawdziwym cukierniczym „eldoradem” a wyroby lwowskich cukierników słynęły z „dobroci i gustownego wykonania nawet poza granicami kraju”. „Kilka jest księgarń we Lwowie… – pisał w 1842 r. St. Okraszewski –  za to cukierni bez liku. (…) Polak jeszcze nie wysiadł w mieście, a już się za cukiernią ogląda. Nie ma tu przeto uliczki, ulicy, gdzieby cukierni a czasem i dwóch nie było.”

Prezentacja ilustrowana jest oryginalną ikonografią z epoki – m.in. zdjęciami i dokumentami z archiwów prywatnych, fragmentami wspomnień i pamiętników.

Zapraszamy do udziału w spotkaniu, na którym będzie oczywiście możliwość nabycia książki.

 

Opublikowano

KOLEDZY Z STOWARZYSZENIA NA NARTACH

W dniach 22- 24.01.2019 koledzy z stowarzyszenia Jan Stelmaszczyk, Piotr Paliszkiewicz z wnukiem Szymonem  szusowali na nartach biegowych  w Górach Izerskich. Przemierzając szlaki nartostrad biegowych od Polany Jakuszyckiej  przez schronisko Orle do Chatki Górzystów.  Ponadto przez Rozdroże pod Cichą  Równią do Kopalni „Stanisław” i szlakiem żółtym i niebieskim aż do Szklarskiej Poręby. Jak pięknie jest w tych górach uwidoczniono na zdjęciach.

Opublikowano

Śladami bohaterów TRYLOGII

Kolejny dzień spotkania z podróżnikiem. 
-na wycieczkę „Śladami bohaterów TRYLOGII” poprowadził Pan Jędrzej Majka uczniów Szkoły Podstawowej nr 3 im. Noblistów Polskich w Głogowie, Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr I im. B. Krzywoustego i Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Jana Pawła II.

 

Zapraszamy serdecznie do galerii .

Opublikowano

Wirtualna wycieczka do Wilna już się odbyła

Zgodnie z zapowiedzią odwiedził Głogów podróżnik, pisarz Jędrzej Majka. Na spotkanie z nim, które odbyło się w Miejskiej Bibliotece Publiczne przyszli mieszkańcy naszego miasta, którzy posiadają korzenie kresowe oraz inni zainteresowani tą tematyką. Siedząc wygodnie w gościnnej sali MBP, mogliśmy odbyć wirtualną wycieczkę,  której przewodnikiem był zaproszony przez nas gość. Wraz z nim podążaliśmy śladami wielkich Polaków, którzy żyli i tworzyli w tym wyjątkowym mieście. Odwiedziliśmy Górę Zamkową, Plac Katedralny, Ostrą Bramę, Rossę – dzielnicę cmentarzy, Zarzecze, Antokol, Aleję Giedymina, Zwierzyniec oraz Snipiszki. Na trasie wycieczki znalazło się mnóstwo budowli sakralnych oraz pomników. Wszystkie te miejsca mogliśmy zobaczyć na wzbogaconej fotografiami prezentacji, która była elementem wykładu. Na trasie wycieczki znalazły się również inne miejscowości znajdujące się  w okolicach Wilna. Wielu z uczestników spotkania miało już okazję osobiście zwiedzić miejsca o których opowiadał Pan Jędrzej, a inni zadeklarowali odwiedziny Wilna w najbliższym czasie.

Zapraszamy do GALERII  gdzie zamieszczono zdjęcia z spotkania.

Opublikowano

ZAPRASZAMY NA SPOTKANIE ” SPACER PO WILNIE I OKOLICACH”

Jędrzej Majka – z wykształcenia teolog i dziennikarz, z zamiłowania podróżnik. Autor wielu książek oraz przewodników, w tym Śladami naszych przodków (2002), Ostatni dzień Lwowa (2004), Pociąg do świata (2010); albumów Lwów. Trzy eseje (2005), Ukraina (2006), Kresy (2009), Mistyczne Kresy (2013), Przewodnik po Kresach. Ukraina. Białoruś. Litwa (2014), Lwów i okolice (2015).Wilno i okolice (2018). O swoich podróżach chętnie opowiada podczas spotkań w bibliotekach, ośrodkach kultury i na uczelniach. Bywa częstym gościem festiwali podróżniczych.

Więcej informacji na stronie:

http://jedrzejmajka.pl/