Opublikowano

17 październik -II Głogowski Bieg Pamięci Orląt Lwowskich im Antosia Petrykiewicza

Dzięki zaangażowaniu Pana Tadeusza Karpowicza wraz opiekunami grup sportowych głogowskich szkół ożywił się i tętnił życiem sportowym stadion „Chrobrego” w Głogowie, w czwartek 17.10. na bieżni rywalizowało w biegach ponad 300 uczniów szkół głogowskich wszystkich typów. Odbyła się innowacja pedagogiczna która miała za zadanie połączyć elementy edukacji z historii i sportu.Stowarzyszenie Głogowska Edukacja Kresowa była inicjatorem II biegu „Orląt Lwowskich”, gdzie kolega Piotr Paliszkiewicz   zapoznał uczestników z historią obrony Lwowa 1918 i 1920 r. a uczestnicy biegu uczcili poległych biegiem na dystansie głównym 1421 m (tylu poległo uczestników walk o miasto głównie bardzo młodych ludzi). Swój wiersz przy tej okazji przedstawił kolega Jarzy Pilecki uświetniając to spotkanie.

Wszystkim uczestnikom życzymy sukcesów sportowych a zwycięzcą składamy gratulacje

Zapraszamy do oglądania fotorelacji z biegu

Opublikowano

II Głogowski Bieg Orląt Lwowskich im. Antosia Petrykiewicza

Obraz może zawierać: 1 osoba, tekst i na zewnątrz

Orlęta Lwowskie – bardzo młodzi mieszkańcy Lwowa, którzy nie czekając na pomoc polskiego wojska w listopadzie 1918 roku bronili miasta przed oddziałami wojsk ukraińskich, a w czasie wojny polsko-bolszewickiej w 1920 roku równie ofiarnie i bohatersko walczyli o swoje miasto.

Impreza odbywa się pod patronatem Prezydenta miasta Głogowa.
Data: 17.10. 2019 r godz. 11.00
Miejsce: stadion główny „Chrobry Głogów„ S.A. ul. W. Stwosza.
Cel: innowacyjna forma edukacji w terenie – połączenie edukacji historycznej z rekreacją fizyczną
Organizator: Stowarzyszenie Głogowska Edukacja Kresowa, „Chrobry Głogów„ S.A., MKS Piast Głogów.
Program imprezy:
• zapoznanie uczestników z historią „Orląt Lwowskich”
• zawody rekreacyjno-sportowe:
– pokonanie odcinaka 1421 m (liczba poległych obrońców Lwowa) marszem lub biegiem w kategoriach dziewcząt oraz chłopców
– młodzież szkół podstawowych:
klasy IV – VI 1/2 dystansu (710 m )
klasy VII – VIII
– młodzież szkół ponadpodstawowych
Nagrody: puchary w poszczególnych kategoriach dla dziewcząt i chłopców za I, II, i III m, dodatkowo zwycięzcy otrzymają publikację książkową z autografem prof. St. Nicieja „Lwowskie Orlęta” oraz 10 uczestników w każdej kategorii pamiątkową koszulkę sportową.
Program szczegółowy:
11.00 – zapisy zawodników
11.35 – otwarcie, przedstawienie celu imprezy i programu zawodów
11.45– rys historyczny obrońców Lwowa – prelekcja
12.00 – wspólna rozgrzewka przed startem
12.15 – bieg szkół podstawowych klas IV – VI
12.30 – bieg szkół podstawowych klas VII – VIII
12.45 – bieg szkół średnich
13.15 – podsumowanie i wręczenie nagród

Uwagi organizacyjne: szatnie ogólnie dostępne w budynku, organizatorzy nie odpowiadają za pozostawiane drogocenne rzeczy (oddajemy do depozytu opiekunom grup), młodzież startująca oraz kibice przebywają na trybunie głównej , na bieżnię schodzą uczestnicy biegów, nie korzystamy z murawy boiska trawiastego, organizator zabezpiecza wodę (prośba o dopilnowanie aby nie zaśmiecać obiektu).

Zapraszamy młodzież wraz z opiekunami: reprezentacje szkół , poszczególne klasy, do udziału oraz kibicowania i uczczenia najmłodszych bohaterów którzy stanęli w obronie naszej ojczyzny.
Za Zarząd: Jerzy Akielaszek

 

Opublikowano

Wrzesień 1939 roku – tragedia Kresów

Kolejne spotkanie z prof. Stanisławem Nicieją za nami.

Dnia 7 października o godzinie 18:00 w wypełnionej po brzegi sali Miejskiej Biblioteki Publicznej  im. Galla Anonima w Głogowie, oraz w dniu 8 października w I Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Krzywoustego odbyło się spotkanie autorskie z prof. Stanisławem Nicieją. Na przykładzie filmu „Trzy mosty” profesor opowiadał o dramacie setek tysięcy ludzi, którzy w połowie września 1939 roku znaleźli się w potrzasku gdy zgromadzili się  na rozdrożu rumuńskim, chroniąc się przed inwazją hitlerowską i sowiecką na Polskę. Te trzy mosty prowadzące do Rumunii były świadkiem jednych z najtragiczniejszych wydarzeń września 1939 roku. Pierwszy w Zaleszczykach na Dniestrze, drugi na rzece Czeremosz w Kutach, a trzeci na rzece Prut w Śniatynie. Mosty te dawały nadzieję, ale dla niektórych przejście nimi oznaczało rozstanie z ojczyzną na bardzo długo, a dla wielu na zawsze.

Gościnnie w spotkaniu wzięli udział zaproszeni przez Pana Tadeusza Samborskiego – Aurelia Sobczak oraz Barbara Twardosz-Droździńska i Jarosław Majewski z Białorusi z krótkim występem muzycznym.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji ze spotkań

Opublikowano

Spotkania z Panią dr Joanną Pakuza

17 września, w 80. rocznicę sowieckiej agresji na Polskę, uczniowie trzech głogowskich szkół: Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących, Zespołu Szkół Politechnicznych (Mechanik) oraz Szkoły Podstawowej nr 3 im. Noblistów Polskich wysłuchali wykładu dr Joanny Pakuzy, która opowiedziała im o początkach okupacji sowieckiej, ale także o represjach, jakich doświadczyli wówczas mieszkańcy Kresów wschodnich. Doktor Pakuza zwróciła uwagę młodych słuchaczy szczególnie na losy licznych polskich kobiet, które wraz ze swoimi rodzinami w wyniku deportacji z lat 1940-41 znalazły się w Związku Sowieckim. Dramatyczne warunki egzystencji – m.in.: ciężka praca, głód, choroby, robactwo, sprawiły, że każdy dzień był walką o przetrwanie swoje i rodzin, a szczególnie dzieci. 

Pani Joanna przypomniała młodym głogowianom, że losy tamtych mieszkańców Kresów są wbrew pozorom związane z dziejami ich miasta. Bo to właśnie oni zostali bądź wyniku repatriacji, bądź powojennych przesiedleń (gdy Polska utraciła w wyniku uzgodnień w Jałcie przedwojenne Kresy) skierowani właśnie w okolice Głogowa. Po wielu tygodniach podróży w trudnych warunkach docierali właśnie tu, by w atmosferze niepewności, tymczasowości i lęku przez tym, co ich czeka,  rozpoczynać życie w pewnym sensie od nowa. Nigdy nie przestali tęsknić za Kresami, za swoimi domami, które przyszło im opuścić, ale jednocześnie to właśnie temu miastu i pobliskim miejscowościom, służyli swoimi umiejętnościami, odbudowywali te miejsca po wojennych zniszczeniach, i zostawili tu już na zawsze część swojego serca.

Aby upamiętnić ich losy Głogowska Edukacja Kresowa we współpracy z dr J. Pakuza gromadzi wspomnienia i wszelkie pamiątki, a zwłaszcza zdjęcia tych, którzy przeszli swą wojenna odyseję z Kresów aż do Głogowa. 

Jeśli ktoś chciałby się takimi wspomnieniami podzielić, prosimy o kontakt ze Stowarzyszeniem „Głogowska Edukacja Kresowa”.

Fotogaleria ze spotkania w szkołach z dr Pakuza