Opublikowano

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich (23 kwiecień 2020 r.)

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich – doroczne święto organizowane przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. Dzień ten po raz pierwszy obchodzono w 1995 roku.

W tym roku nasze Stowarzyszenie „Głogowska Edukacja Kresowa” w sposób szczególny może się włączyć w obchody tego święta promując czytelnictwo kresowe dzięki dofinansowaniu udzielonemu przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Promocja Czytelnictwa kwotą 8 tys. zł na zadania pt.: „Literacka podróż przez Kresy”. W ramach projektu do współpracy zostali zaproszeni wybitni przedstawiciele świata nauki, pisarze i dziennikarze, pasjonaci i znawcy, mówcy i propagatorzy, literaci i reporterzy. Mamy nadzieję, że już wkrótce będziemy mogli ich poznać i uczestniczyć w wyjątkowych spotkaniach.

Opublikowano

Zaproszenie na następną audycję radiową w ramach cyklu „Śladami Kresowej Atlantydy”

Jest to drugie spotkanie z Naszym gościem mieszkańcem Wrocławia, Namysłowa i Kosowa Huculskiego – Franciszek Magda. W audycji usłyszymy m.in. o zagładzie ludności żydowskiej Kosowa, historii znakomitych rodów tej diaspory, losach rodziny Tarnawskich oraz książkach przybliżających dzieje Kosowa.

Opublikowano

Śladami Kresowej Atlantydy słowami Franciszka Magdy

Nie udało się zaprosić na spotkanie autorskie ale korzystając z uprzejmości Pana Franciszka Magdy spróbujemy taką wirtualną metodą przybliżyć dzieje Kresów. Huculszczyzna to temat pierwszej opowieści która ukazała się w Radio Opole na którą zapraszamy.

Co takiego jest w Huculszczyźnie, że przez stulecia pobudzała wyobraźnię artystów, którzy się tam pojawili? Przewodnikiem po Kosowie, dawnej stolicy Huculszczyzny, jest Franciszek Magda – nasz gość z Wrocławia, Namysłowa i właśnie Kosowa. Rozmowę prowadzi Tomasz Zacharewicz.
Opublikowano

Dla tych co tęsknią za Kresami

Dzięki uprzejmości zaprzyjaźnionej ze Stowarzyszeniem „Głogowska Edukacja Kresowa” Pani Kasi Węglickiej proponujemy audycje kresowe:

Kasia Węglicka – jeśli komuś z Was zabraknie Kresów i moich opowieści, to w ramach świątecznego drobiazgu przesyłam linki do moich kresowych audycji.