Opublikowano

Spotkanie Autorskie z prof. Grzegorzem Motyką w dniu 8 września 2020 r. ( wtorek)

W O Ł Y Ń   43

Pięć lat po wydaniu świetnie przyjętej i szeroko dyskutowanej książki Od rzezi wołyńskiej do akcji „Wisła” Grzegorz Motyka powraca do mrocznej karty w historii dwóch narodów. „Wołyń ’43” to niewielka, ale bardzo ważna książka. Czytelnik niezaznajomiony z historią rzezi wołyńskiej znajdzie tutaj wszystkie najważniejsze fakty, a odbiorcy bardziej zorientowani w tej tematyce — poznają najnowsze badania i ustalenia historyków.

Autor, uznawany za jednego z najlepszych znawców stosunków polsko-ukraińskich, jednoznacznie dowodzi, że rzeź wołyńska była zaplanowanym ludobójstwem, a nie spontaniczną akcją odwetową. W tej książce Grzegorz Motyka nie ogranicza się jednak do samej historii — podsumowuje też, jak wyglądają dzisiaj pamięć historyczna i polityka historyczna w Polsce i na Ukrainie.

Za swoją poprzednią pracę poświęconą tej tematyce Grzegorz Motyka został uhonorowany Nagrodą Historyczną „Polityki”.

„ Wśród niemałego grona historyków, którzy badają ten tragiczny fragment dziejów Polski i jej relacji z sąsiadami, prof. Grzegorz Motyka z pewnością zajmuje czołowe miejsce”. prof. Andrzej Paczkowski.

Prof. Grzegorz Motyka – historyk specjalizujący się m.in. w tematyce polskiego ruchu oporu w okresie II wojny światowej, ekspert od spraw polsko – ukraińskich z Instytutu Studiów Politycznych PAN .

Opublikowano

Z kartek kalendarza – 1️⃣7️⃣▪️0️⃣8️⃣▪️1️⃣9️⃣2️⃣0️⃣ – bitwa pod Zadwórzem (Polskie Termopile) żołnierze lwowscy przeciw armii Budionnego.

 

Źródło informacji:
 
 
Podczas wspólnej sentymentalnej wycieczki na Kresy z młodzieżą głogowskich szkół w 2019 r. odwiedziliśmy miejsce upamiętnienia bitwy polskiej młodzieży która stoczyła heroiczny bój z przeważającymi siłami 1. Armii Konnej Siemiona Budionnego. Bohaterska obrona przeszła do historii jako „polskie Termopile” (fot. GEK)

Opublikowano

3 lata działalności Stowarzyszenia „Głogowska Edukacja Kresowa”

Trzy lata działalności Stowarzyszenia „Głogowskiej Edukacji Kresowej”:
-w marcu 2017 r. odbyło się spotkanie inauguracyjne celem powołania „stowarzyszenia”
-16 sierpnia 2017 r. w Sądzie Rejonowym dla Wrocławia-Fabrycznej, IX Wydział Gospodarczy dokonano rejestracji Stowarzyszenia „Głogowska Edukacja Kresowa” wpisem do KRS.

Opublikowano

Z kartek kalendarza 15.08 (100 ROCZNICA BITWY WARSZAWSKIEJ)

Bitwa Warszawska, zwyczajowo nazywana Cudem nad Wisłą – starcie zbrojne stoczone w dniach 13–25 sierpnia 1920 roku pomiędzy Rosją Radziecką i Polską, decydująca bitwa wojny polsko-bolszewickiej. ​​​​​​​Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości żołnierze Wojska Polskiego i członkowie Polskiej Organizacji Wojskowej brali udział w przejmowaniu władzy w kraju. Następnie uczestniczyli w walkach o granice II Rzeczypospolitej. Do historii przeszła zwłaszcza wojna polsko-bolszewicka 1920 r. Zwycięstwo z sierpnia 1920 r. było momentem przełomowym dla losów odrodzonej Polski.​​​​​​​

Źródło informacji :

https://dzieje.pl/aktualnosci/bitwa-warszawska-100-rocznica

 

 

 

Opublikowano

Z kartek kalendarza 01 sierpień – 76 Rocznica Powstania Warszawskiego

Powstanie warszawskie – wystąpienie zbrojne przeciwko okupującym Warszawę wojskom niemieckim, zorganizowane przez Armię Krajową w ramach akcji „Burza”, połączone z ujawnieniem się i oficjalną działalnością najwyższych struktur Polskiego Państwa Podziemnego. Największa operacja militarna Armii Krajowej.

https://youtu.be/9wLy36jUpII