Z WIZYTĄ NA KRESACH

W ramach akcji Mogiłę  Pradziada Ocal od Zapomnienia w dniach 01.05. – 05.05.2019 Nasz kolega Piotr Paliszkiewicz udał się z członkami Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo Wschodnich z Bolesławca do Jazłowca, Buczacza, Potoku Złotego, Sieniawy i Zbaraża.

Po przyjeździe do Jazłowca zostali oni zakwaterowani w klasztorze – Domu Rekolekcyjnym  bł. Marceliny. W Jazłowcu odwiedzili cmentarz gdzie okazało się, że drzewa i krzewy zostały wycięte przez miejscową ludność pod nadzorem sołtysa. W drugim dniu po porannej Mszy Świętej w kaplicy klasztornej nasz kolega przekazał siostrom zakonnym paczki z chemią gospodarczą przygotowane przez Stowarzyszenie „Głogowska Edukacja Kresowa”, za które siostry wręczyły pisemne podziękowanie. Zwiedzając Jazłowiec oraz Potok Złoty zapoznali się z historią tych miejscowości, a przyjęci przez merów  otrzymali zapewnieni  o kontynuowaniu pomocy przy oczyszczeniu cmentarzy. W Buczaczu przyjęci zostali przez miejscowego proboszcza, który zapoznał ich z historią kościoła oraz miasta. Mieli również okazję zaopatrzyć się w wspaniały buczacki koniak. Po drodze do Sieniawy w Rykomyszu podziwiali groty skalne gdzie zamieszkiwali zakonnicy w czasie prześladowań. W Zawranicy – grekokatolickiej „Częstochowie” zachwycali się pięknymi cerkwiami, drogą krzyżową oraz wspaniałym miejscowym Jeruzalem. Po przyjeździe do Zbaraża, nasz kolega skorzystał z okazji i odwiedził swoich krewnych w Małym Chodaczkowie i Romanówce i udał się z nimi na groby przodków na cmentarzach uporządkowanych przez młodzież z Polski oraz miejscową ludność. W sobotę 04.05.2019 W auli szkoły muzycznej  odbył się koncert z okazji Dni Zbaraża, na którym wystąpiły miejscowe zespoły z Kamieńca i Zbaraża na oraz Zespół   Folklorystyczny „Niespodzianka” z Tomaszowa Bolesławieckiego, który  w tym czasie koncertowym na Ukrainie.

Pięknym akcentem tego wyjazdu było odznaczenie Pani Barbary Smoleńskiej szefowej Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo Wschodnich z Bolesławca przez Mera miasta oraz przekazanie sadzonek dębów kresowych dla Głogowa i Bolesławca (wraz z certyfikatami  ich pochodzenia), przez Piotra Bajdeckiego Prezesa Towarzystwa Kulturalno-Oświatowego w Zbarażu.

Uczestnicy wyjazdu zostali zaproszeni przez Mera miasta Zbaraż Pana Romana Polikrowskiego na uroczystą kolację. W niedzielę po mszy świętej, odprawionej w odrestaurowywanym kościele w Zbarażu zostali ugoszczeni na obiedzie u rodziny ukraińskiej i po pożegnaniu udali się w drogę powrotną do Polski.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji

Podobne