Opublikowano

Dzików – rezydencja Tarnowskich

Rezydencja w Dzikowie, który został włączony do miasta Tarnobrzega uważana jest dziś za pałac, choć wcześniej bezsprzecznie miała charakter obronny i była uznawana za zamek. Leży ona nieopodal Wisły, niemal przy głównej drodze wyjazdowej z miasta w kierunku Sandomierza i do niedawna był siedzibą technikum rolniczego. To co można dziś zobaczyć, to efekt odbudowy po wielkim pożarze w latach międzywojennych. Niestety postanowiono zmienić styl pałacu, co pozbawiło go wielu efektownych ozdób i dodatków. Obiekt jest dwukondygnacyjny z głównym korpusem i dwoma skrzydłami bocznymi tworzącymi razem literę U. Po środku stoi czterokondygnacyjna wieża bramna z zegarem tradycyjnym. Drugi zegar – słoneczny umieszczony jest na prawym skrzydle pośród winorośli. W lewym natomiast znajduje się kaplica, o czym świadczy krzyż przy portalu wejściowym. Archeolodzy odkryli tam najstarsze partie murów i piwnice pierwotnego dworu wieżowego z XVI wieku. Rezydencję otacza ładny park z mostkiem i kilkoma budynkami, takimi jak pawilon ogrodowy, ujeżdżalnia koni, powozownia, kuchnie zamkowe. Park powstał w XIX w. w dużej mierze w miejscu dawnych fortyfikacji zamkowych, o których niestety nie wiele wiadomo. Ich resztki to stary mur ceglany i ślady fosy, można domyślać się istnienia bastionów. Pałac jest po remoncie i można już w nim wiele zobaczyć, w tym piwnice oraz wiele pamiątek oddanych w depozyt przez rodzinę Tarnowskich. Zwiedzanie (tylko z przewodnikiem) trwa ok. 90 minut.

Opublikowano

Historyczny spacer – Zabytki Sandomierza

Zabytki Sandomierza

Sandomierz jest niezwykle urokliwym miasteczkiem, którego uliczki zachwycają wielu turystów. Jakie atrakcje czekają na zwiedzających i gdzie warto pójść?

  • Zamek Kazimierzowski to punkt dla tych, którzy uwielbiają ciekawostki historyczne. To miejsce było niegdyś zamieszkałe przez królów i książęta.
  • W samym centrum rynku znajduje się efektowny Ratusz. Budowla została zachowana w stylu renesansowym i często mówi się o niej jako o jednej z najpiękniejszych w Polsce. Obecnie w Ratuszu mieści się Muzeum Okręgowe.
  • W Sandomierzu zachowała się również brama miejska, na której szczycie znajduje się taras widokowy. Mowa Bramie Opatowskiej
  • Kolejnym ważnym punktem jest Dom Długosza, to gotycka budowla, w której obecnie znajduje się Muzeum.

Sandomierz jest niewielką mieściną nad Wisłą, położoną w województwie świętokrzyskim. Sandomierz jest potocznie nazywany „małym” lub „polskim” Rzymem ze względu na swoje położenie. Miasto, podobnie jak Rzym, jest otoczone siedmioma wzgórzami.

Warto wiedzieć, że Sandomierz może się pochwalić historyczną zabudową, dzięki której został uznany w 2017 roku za pomnik historii. Przez miasto przechodzi wiele szlaków turystycznych, w tym szlak świętego Jakuba.

Zachowało się tutaj wiele zabytków, które przybliżą nam historię Polski oraz jej dawną architekturę. Zaledwie 15 kilometrów od Sandomierza znajduje się Tarnobrzeg, który również warto uwzględnić w planach, gdzie to w granicach tego miasta znajduje się Zamek Dzików o którym w następnym wpisie ……….

 

 

Opublikowano

Zamek – Baranów Sandomierski

Zamek w Baranowie Sandomierskim

Perła architektury renesansowej – zamek w Baranowie Sandomierskim, nazywany kiedyś „małym Wawelem” położony jest w nizinie dolnej Wisły. 

Obronę zamkowi zapewniały otaczające go potężne umocnienia bastionowe, prawdopodobnie jednak nigdy nie dokończone. Do dziś praktycznie nic po nich nie zostało. Sama rezydencja broniona była przez dolne strzelnice w przyziemiu, poniżej dziedzińca. Zamek ma regularną budowę. Założony jest na planie prostokąta o stosunku boków 1:2, w narożach znajdują się cylindryczne baszty, a w środku wieża z wejściem na piękny dziedziniec. Zaskakujące, że dziedziniec położony jest na wysokości piętra – wchodzi się na niego po schodach! Tłumaczone to jest częstymi wylewami Wisły, woda docierała pod zamek, jednak nie zalewała dziedzińca. 

Z trzech stron otaczają go dwukondygnacyjne skrzydła mieszkalne. Na dwóch z nich są arkadowe krużganki, których kolumny ozdobiono maszkaronami czyli twarzami ludzko-zwierzęcymi. Od strony wejścia znajduje się loggia z prowadzącymi na piętro paradnymi schodami, powyżej widać dekoracyjny grzebień attyki. W pomieszczeniach zamku na piętrze urządzono Muzeum Wnętrz. Najpierw zwiedza się skrzydło zachodnie z salą portretową (konferencyjną) z czterema wielkimi portretami królów polskich oraz przede wszystkim Galerię Tylmanowską. Sala ta, choć nie jest oryginalna, bo została zrekonstruowana nieco dowolnie po wojnie, prezentuje się bardzo okazale. Jest bogato zdobiona stiukami i obrazami przedstawiającymi miasta włoskie. W skrzydle wschodnim znajdują się 3 komnaty gościnne i Baszta Falconiego zdobiona złotem. 

Zdobienia odnowiono po wojnie dodając prawdziwe złoto, jaśniejsze od oryginalnego oraz pozostawiając drobne pozostałości tego co zostawili po sobie Sowieci czyli sczerniałe od dymu ognisk ściany. Na parterze od dawna w remoncie jest kaplica zamkowa, niedostępna jest też część hotelowa i restauracyjna. Do niedawna zamek posiadał ekspozycję poświęconą wydobyciu siarki oraz archeologiczną z najdłuższą w Europie łodzią wykonaną z jednego pnia drzewa. Obecnie jest zupełnie nowa wystawa historyczna. Przy zamku od zachodu na miejscu dawnych stajen po wojnie wzniesiono budynki, które służą jako hotel. Przed elewacją frontową rosną osobliwe drzewa – tulipanowce, na pewno w maju i czerwcu można zobaczyć jak rosną na nich tulipany.