W poniedziałek, 3 października, o godz. 17.00 w Teatr im. Andreasa Gryphiusa w Głogowie będziemy gościć prof. Stanisława Sławomira Nicieję, polskiego historyka i historyka sztuki XIX i XX w., profesora nauk humanistycznych, byłego rektora Uniwersytetu Opolskiego, senatora V kadencji.

WSTĘP WOLNY

Profesor będzie zaprezentuje XVIII tom „Kresowej Atlantydy”.

Prof. Stanisław S. Nicieja jest wybitnym znawcą i piewcą Kresów Wschodnich, każde spotkanie z profesorem to wielka intelektualna uczta. Jest uwielbiany nie tylko przez Kresowiaków rozsianych po wszystkich województwach naszego kraju oraz na świecie, o czym świadczy frekwencja na spotkaniach i udział w dyskusjach, ale i ilość zakupionych książek, wydawanych własnym nakładem.

Profesor ma na swoim koncie setki artykułów, publikacji, audycji radiowych i telewizyjnych. Serca Kresowian i nie tylko skradł XVIII-tomową „Kresową Atlantydą”, w której opisuje historię kresowych miast, miasteczek, wiosek oraz ich mieszkańców.

Miesięcznik „Kraków” i Biblioteka Kraków po raz drugi w 2020 r. organizowały konkurs „Portrety”. Prof. Stanisław Nicieja – za „Wilno”, XV tom „Kresowej Atlantydy” otrzymał w tym konkursie główną nagrodę.

Każdy tom zawiera ogromną liczbę detali, ciekawych historii, anegdot.

Tom XVIII jest najobszerniejszy i trochę dziwny, są w nim opisane miasteczka, które z pozoru z niczym ciekawym się nie kojarzą m.in.: Mizocz, Zdołbunów, Sarny, Włodzimierz Wołyński, Uściług, Mizocz, Zdołbunów, Ostróg, Berdyczów. Pokazuje także historie rodziców Jonasza Kofty, Teresy Tutinas, historię Ryszarda Poznakowskiego. Tutaj pisze o Nietykszach.

Serdecznie zapraszamy.