Opublikowano

Muzeum Historii II wojny światowej w Kijowie

MUZEUM HISTORII UKRAINY W II WOJNIE ŚWIATOWEJ W KIJOWIE

Jest to kompleks muzealny znajdujący się w dzielnicy PECZERSK, który został otwarty 9 maja 1981 roku. Zajmuje on powierzchnię 10 ha z 300 000 eksponatami. Na terenie muzeum znajduje się pomnik MATKA OJCZYZNA o wysokości 102 metrów. W Sali pamiątkowej znajdującej się bezpośrednio pod nią wyryto imiona 11 tysięcy żołnierzy i robotników, którzy otrzymali tytuł Bohatera Związku Radzieckiego lub Bohatera Pracy Socjalistycznej. Wewnątrz pomnika funkcjonują dwie platformy widokowe na, 36 ( z której zrobiłem zdjęcia) i 91 metrze. Pod pomnikiem MATKI OJCZYZNY znajduje się MUZEUM HISTORII UKRAINY W II WOJNIE ŚWIATOWEJ z 17 tysiącami eksponatów wystawionych na powierzchni 5 tysięcy metrów kwadratowych. Zwiedzanie rozpoczyna się od obejrzenia eksponatów z wojny w Donbasie, Ługańsku, Słowiańsku. Na zewnątrz znajduje się wystawa dużego ciężkiego sprzętu wojskowego z śmigłowcem MIG 24, myśliwcem MIG 23 czy samolotem transportowym Li-2.

Ceny biletów wstępu do muzeum 50 UAH fotografować można tylko z aparatu telefonicznego, 100 UAH wjazd windą na tras, 10 UHA cena biletu do muzeum sprzętu.

Zapraszamy do fotorelacji ze zwiedzania

Opublikowano

Muzeum Kolejnictwa -KOLEJ W KIJOWIE

KOLEJ W KIJOWIE

Kijów Centralny to stacja składająca się z kompleksu dworca południowego i miejskiego. Został wybudowany w roku 1870 wg. projektu J.F. Wiśniewskiego. Obecna główna hala została wybudowana w 1932. Stacja ma 6 peronów. Do dworca z centrum miasta możemy dojechać metrem i jest to najlepsze rozwiązanie z stacji KRASZCZATIK linia niebieska lub z PLACU NIEZALEŻNOŚCI linia czerwona z przesiadką na stacji KRASZCZTIK. Wysiadamy na stacji DWORZE KOLEJOWY „WAGZALNA”.  Cena biletu 8 UAH.

Na terenie dworca znajduje się MUZEUM KOLEJNICTWA, do którego udajemy się tunelem z przejściem przez peron 14. Cena biletu wstępu 50 UAH plus 10 UAH za aparat fotograficzny.

Z dworca od roku kursują pociągi na lotnisko BORYSPOL z peronu 14. Czas przejazdu w jedną stronę to około 35 minut. Bilet w jena stronę 80 UAH, który kupujemy w kasie nr 52 znajdującej się w główniej hali lub u konduktora. Bilet powrotny w kasie na lotnisku przy peronie lub u konduktora. Bardzo dobre połączenie wg. mojej oceny.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji

Opublikowano

Muzeum Głodu – spacerem po historii……

MUZEUM GŁODU

Muzeum Głodu to bardzo ciekawy punkt zwiedzania w Kijowie , który  znajduje się na wzgórzu skąd możemy podziwiać najpiękniejszą panoramę miasta. Jest to muzeum, którego wnętrze nie zajmuje dużej powierzchni. Eksponatów nie jest tu zbyt wiele. Najciekawszym elementem muzeum jest jednak film prezentujący historie Wielkiego Głodu, który wynikał z kolektywizacji rolnictwa zarządzonej w latach 1932-1933 przez Stalina. Projekcja robi ogromne wrażenie. Według różnych statystyk Wielki Głód spowodował śmierć około 6–10 milionów ludzi, z czego minimum 3,3 mln na terytorium Ukraińskiej SRR. Łącznie w latach 1921–1947 wskutek trzech klęsk głodu życie straciło około 10 milionów mieszkańców Ukrainy. Memoriał Pamięci Ofiar Hołodomoru 1932-33 odsłonięto w 2009 roku w Parku Wiecznej Chwały. Wejście do niego od strony ulicy hetmana Iwana Mazepy otwiera brama z dwoma kamiennymi aniołami klęczącymi po bokach. Dalszą drogę wyznaczają kamienne żarna symbolizujące przemielenie milionów ludzi. W jej połowie do Wieży Pamięci stoi brązowa rzeźba kilkuletniej, wygłodzonej dziewczynki. Kilkunastometrowej wysokości biała, ażurowa wieża otoczona jest przylegającymi do niej czterema żelaznymi konstrukcjami w kształcie krzyży, z wylatującymi z nich złotymi ptakami. Kamiennymi schodami od strony głównego wejścia i od Dniepru wchodzi się do podziemnej, rozległej rotundy. Nad wejściami wiszą cerkiewne dzwony, symbol wzywania na trwogę. W rotundzie przedstawiono ubogi dobytek ofiar: drewniane sochy i brony, kołowrotki, kosze wyplecione z wikliny lub łyka, sprzęty domowe, odzież. Na pulpitach kameralnie oświetlonych lampkami leżą księgi ? spisy ofiar w poszczególnych obwodach Ukrainy. Panuje półmrok, słychać muzykę żałobną. Centralny punkt rotundy przeznaczony jest do stawiania, jak w cerkwiach, zapalonych świec. W bocznych korytarzach są gabloty ze zdjęciami i innymi dokumentami oraz tablicami dokumentującymi ogrom strat Ukrainy poniesionych w rezultacie tamtego głodu. Całość jest piękna, nastrojowa, ale wstrząsająca.

Cena biletu  wstępu to 30 UAH plus 10 UAH za aparat fotograficzny.

Zapraszamy do fotorelacji

 

Opublikowano

ŁAWRA PECZERSKO – KIJOWSKA

                                                                 ŁAWRA PECZERSKO -KIJOWSKA

Zwana „matką prawosławnych monasterów słowiańskiego wschodu”. To prawie 30-hektarowy zespół ponad 100 budowli o przeznaczeniu kulturowym, mieszkalnym i gospodarczym. Jest największym kompleksem klasztornym na całej Ukrainie. Wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, stanowi kolebkę wschodniosłowiańskiego prawosławia.

„ŁAWRA” tak nazywa się najważniejsze  klasztory męskie a „PECZERSKA” pochodzi od słowa „PIECZARY”, które znajdują się w podziemiach.  Datę  powstania Ławry Peczerskiej  ustalono na rok 1051.

Ławra składa się z dwóch części – Górnej i Dolnej.   Zwiedziłem cały kompleks muzealny do którego wchodzimy przez bramę  zw. Świętymi Wrotami. Nad nią góruje cerkiew Nadbramna Świętej Trójcy. W ramach kompleksu można odwiedzić takie miejsca, jak: świątynię katedralną Zaśnięcia Bogurodzicy (sobór Uspeński), cerkiew Wszystkich Świętych nad bramą Targową z końca XVII wieku, cerkiew Zwiastowania (Błagowiszczeńska), cerkiew św. Michała, Wielką Dzwonnicę, Muzeum Książki, pomieszczenia gospodarcze oraz drukarnię pochodzącą z początków XVII wieku.

Ławra Dolna to dalsze i bliższe pieczary z grobowcami. Aby się do niej dostać z Ławry Górnej należy przejść obok Trapeznej Pałaty – refektarza dla mnichów. Idąc dalej  główną aleją, przechodzimy przez Bramę Południową i dochodzimy do Galerii Pieczar Bliższych. Na końcu Galerii znajdują się trzy świątynie: cerkiew Wszystkich Mnichów Pieczerskich, cerkiew Ofiarowania Pańskiego, cerkiew Podwyższenia Krzyża z 1700 roku. Pod ziemią, w Pieczarach Bliskich zwiedzamy cerkiew św. Antoniego, cerkiew Wprowadzenia Matki Bożej do Świątyń oraz cerkiew św. Warłaama. W Dalekich Pieczarach zwiedziłem  także  cerkiew św. Teodozjusza, cerkiew Narodzenia Pańskiego czy Kijowską Akademię Duchowną.

Koszt biletu to 80 UAH.

ZAPRASZAMY NA FOTO  RELACJĘ