Tym razem zapraszamy wszystkich miłośników dróg żelaznych i reportażu historycznego do Szczecina, gdzie 19 października w progach Książnicy Pomorskiej im. S. Staszica odbędzie się prezentacja książki Dominiki Leszczyńskiej pt. „Czyżewscy, Harbin i Kolej Wschodniochińska”.

O tym, co kryją kolejowe archiwa rodzinne opowiemy m.in. za sprawą wystawy „Kolej w Kraju Czarnego Smoka”, której towarzyszy nowo wydany katalog. Ponadto zgromadzona publiczność wysłucha referatu urodzonego w Harbinie Jerzego Czajewskiego, który przybliży historię Kolei Wschodniochińskiej.

Pobyt w Szczecinie zespół Stacji Muzeum zamierza przeznaczyć również na rozmowy ze świadkami historii, w szczególności z potomkami harbińskich kolejarzy. Liczymy też na rodziny kresowe, którym zawieziemy drugi tom „Historii kolejowych” pt. „Kolejarze z Wileńszczyzny”.

Wyjazd do Szczecina realizowany jest w ramach projektu „Co kryją kolejowe archiwa rodzinne”. Partnerem zadania dofinansowanego z budżetu Samorządu Województwa Mazowieckiego jest Stowarzyszenie „Głogowska Edukacja Kresowa.