W środę 17 maja 2023 r o godz. 17:00 w Teatrze  będziemy gościć profesora Stanisław Sławomir Nicieja polskiego historyka i historyka sztuki XIX i XX wieku, profesora nauk humanistycznych, byłego rektora Uniwersytetu Opolskiego, senatora V kadencji. Profesor będzie  prezentował w  Teatrze im. Andreasa Gryphiusa XIX tom „Kresowej Atlantydy”.  Profesor Stanisław Sławomir Nicieja jest wybitnym znawcą i piewcą Kresów Wschodnich, każde spotkanie z profesorem to wielka intelektualna uczta. Jest uwielbiany nie tylko przez Kresowiaków rozsianych po wszystkich województwach naszego kraju oraz na świecie, o czym świadczy nie tylko frekwencja na spotkaniach i udział w dyskusjach, ale i zakup książek, co jest bardzo ważne ze względu na samofinansowanie się wydawanych pozycji książkowych. Ma na swoim koncie setki artykułów, publikacji, audycji radiowych i telewizyjnych.  Miesięcznik „Kraków” i Biblioteka Kraków po raz drugi organizowały konkurs „Portrety”. To wspólna zabawa widzów, czytelników i smakoszy kultury, w której chodzi o to, aby wyłowić i nagrodzić najlepsze dzieła biograficzne roku 2020, powiązane z Polską i z Polakami.. Jest to nagroda czytelników dla prof. Stanisława Niciei – za „Wilno”, XV tom „Kresowej Atlantydy”

Dzięki „Kresowej Atlantydzie” poznajemy  życiorysy znanych  artystów.  Każdy tom zawiera  ogromną liczbę detali, ciekawych historii, anegdot.  Pan profesor cały czas pisze o korzeniach, że jeżeli pisze o kimś, to pisze o ich rodzicach, o dziadkach. Czasami o pradziadkach. Tłumacząc wszystkie powinowactwa.

Dziewiętnasty tom zawiera historię czterech miast kresowych: Żółkwi, Mostów Wielkich, Brodów i Czortkowa oraz kilkadziesiąt biografii niezwykłych mieszkańców tamtej krainy, w tym polskiego zdobywcy Kremla hetmana Stanisława Żółkiewskiego, światowej sławy twórców: Józefa Rotha pisarza i Wojciecha Kilara kompozytora, piewcy Lwowa Jerzego Janickiego czy matki psychologa Zygmunta Freuda. Jest tam też przedstawiona historia słynnej szkoły policyjnej w Mostach Wielkich oraz losy jej wychowanków, a także ostra polemika z głosicielami tezy o polskich kolonizatorach na Kresach.

Wstęp Wolny. Serdecznie Zapraszamy

Plakat dostępny tutaj