Dzień dobry Państwu.

W środę 11 stycznia 2023 r o godz. 17:00 w Teatrze  będziemy gościć profesora Stanisław Sławomir Nicieja polskiego historyka i historyka sztuki XIX i XX wieku, profesora nauk humanistycznych, byłego rektora Uniwersytetu Opolskiego, senatora V kadencji. Profesor będzie  prezentował w  Teatrze im. Andreasa Gryphiusa XVIII tom „Kresowej Atlantydy”.  Profesor Stanisław Sławomir Nicieja jest wybitnym znawcą i piewcą Kresów Wschodnich, każde spotkanie z profesorem to wielka intelektualna uczta. Jest uwielbiany nie tylko przez Kresowiaków rozsianych po wszystkich województwach naszego kraju oraz na świecie, o czym świadczy nie tylko frekwencja na spotkaniach i udział w dyskusjach, ale i zakup książek, co jest bardzo ważne ze względu na samofinansowanie się wydawanych pozycji książkowych. Ma na swoim koncie setki artykułów, publikacji, audycji radiowych i telewizyjnych. Serca kresowian i nie tylko skradł XVIII-tomową „Kresową Atlantydą”, w której opisuje historię kresowych miast, miasteczek, wiosek  oraz ich mieszkańców. Miesięcznik „Kraków” i Biblioteka Kraków po raz drugi organizowały konkurs „Portrety”. To wspólna zabawa widzów, czytelników i smakoszy kultury, w której chodzi o to, aby wyłowić i nagrodzić najlepsze dzieła biograficzne roku 2020, powiązane z Polską i z Polakami.. Jest to nagroda czytelników dla prof. Stanisława Niciei – za „Wilno”, XV tom „Kresowej Atlantydy”

Dzięki „Kresowej Atlantydzie” poznajemy  życiorysy znanych  artystów.  Każdy tom zawiera  ogromną liczbę detali, ciekawych historii, anegdot.  Pan profesor cały czas pisze o korzeniach, że jeżeli pisze o kimś, to pisze o ich rodzicach, o dziadkach. Czasami o pradziadkach. Tłumacząc wszystkie powinowactwa.

 Tom XVIII jest najobszerniejszy  i trochę dziwny, bo są opisane  miasteczka, które czasem nic nikomu nie mówią min. Mizocz, Zdołbunów, Sarny, Włodzimierz Wołyński, , Uściług, Mizocz, Zdołbunów, Ostróg, Berdyczów.. Ten tom jest najobszerniejszy zawierający  materiały zadziwiające,  opisujący płodne ziemie w artystów. Stąd pokazuje historie rodziców Jonasza Kofty, Teresy Tutinas, historię Ryszarda Poznakowskiego. Tutaj pisze o Nietykszach.

 Wstęp Wolny.  Serdecznie Zapraszamy.